Dlaczego podczas święta Przemienienia Pańskiego święcimy owoce?

23.08.2014

Przemienienie Pańskie świętuje się po zbiórce zboża (na północy, a na południu-wcześniej) po dojrzewaniu owoców. Ponadto kiedy wszystko osiąga dojrzałość. Szczególnie na południu. Jest to symbol dojrzałości, pełności przyszłego Królestwa chwały, ale po trudach naszego krzyżowego życia.

Postne zabobony – rozważania pewnego kapłana

ks. Aleksander Pikaliow 14.06.2010

Jestem praktycznie pewien, że każdy albo też prawie każdy kapłan, niosący swą posługę na parafii w czasie Wielkiego Postu bądź na krótko przed nim, zasypywany jest przez swoich parafian lub też ludzi postronnych, przypadkowo zaglądających do cerkwi, dokuczliwymi pytaniami. Pytaniami o wszystko: jak pościć, co jeść, a czego nie jeść, kiedy można spożywać olej, a kiedy rybę, kiedy zaś nie wolno ani jednego, ani drugiego, ile razy dziennie jeść, o jakiej porze itp. itd.

W środę, piątek i nie tylko...

Nina Matusiak 20.05.2007

Krótka charakterystyka dni postnych i reguł żywnościowych na te dni

Post przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy

Nina Matusiak 18.05.2007

Post przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy jest postem dwutygodniowym. Rozpoczyna się 1/14 sierpnia, czyli w dniu Wspomnienia Świętego Drzewa Krzyża Pańskiego, a kończy się 14/27 sierpnia. Choć nie jest to post długotrwały, swoją surowością podobny jest do Wielkiego Postu. W okresie jego trwania nie należy spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego.

Post świętych Apostołów (Post Piotrowy)

Nina Matusiak 16.05.2007

Post Piotrowy nie jest postem surowym. W jego okresie nie należy spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, rybę natomiast można spożywać we wszystkie dni oprócz środy i piątku.

Wielki Post - prawidła i przepisy żywieniowe

Nina Matusiak 15.05.2007

Wielki Post z pewnością można nazwać najważniejszym z postów wielodniowych. Rozpoczyna się siedem tygodni przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego i trwa 40 dni, do Soboty Łazarza i Niedzieli Palmowej. Podczas trwania Wielkiego Postu należy przestrzegać ścisłego postu. Nie można spożywać wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału!

Okres przygotowawczy - prawidła i przepisy żywieniowe

Nina Matusiak 14.05.2007

Zanim nadejdzie Wielki Post, pięć poprzedzających go niedziel przygotowuje wiernych do wysiłku duchowego.

Znaczenie i cel postu

Marzena Przygodzka 08.05.2007

Korzenie postu możemy odnaleźć już w pierwszym Bożym przykazaniu, skierowanym do naszych prarodziców: „A tak przykazał Pan Bóg człowiekowi: „Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać do woli, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz”. (Rdz 2, 16-17)