Okres przygotowawczy - prawidła i przepisy żywieniowe

Nina Matusiak 2007.05.14

Zanim nadejdzie Wielki Post, pięć poprzedzających go niedziel przygotowuje wiernych do wysiłku duchowego.
Niedziela na cztery tygodnie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu jest nazywana Niedzielą Zacheusza.
Następna to Niedziela Celnika i Faryzeusza. Podczas tygodnia następującego po niej dozwolone jest spożywanie wszystkich pokarmów, nie musi być przestrzegany post w środę oraz w piątek.
Trzecia niedziela okresu przygotowania do Wielkiego Postu jest Niedzielą Syna Marnotrawnego. W tygodniu następującym po niej, w środy i piątki przestrzegamy postu nieścisłego.
Kolejna niedziela to Niedziela Mięsopustna. Jest ona ostatnim dniem przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, kiedy można spożywać produkty mięsne.
Następujący po niej tydzień, w tradycji wschodniej jest nazywany – maslennicą. Jest to ostatni tydzień przed Wielkim Postem kiedy można spożywać nabiał.
Zgodnie z obyczajem, w tygodniu tym przygotowuje się bliny i naleśniki. Natomiast środa i piątek są w pełni wielkopostne.
Ostatnia niedziela przed rozpoczęciem Wielkiego Postu to Niedziela Seropustna (Niedziela Przebaczenia). W tym dniu po raz ostatni przed Postem możemy spożywać nabiał.

Popularne artykuły

20.05.2007 Nina Matusiak

W środę, piątek i nie tylko...

Krótka charakterystyka dni postnych i reguł żywnościowych na te dni
14.06.2010 ks. Aleksander Pikaliow

Postne zabobony – rozważania pewnego kapłana

Jestem praktycznie pewien, że każdy albo też prawie każdy kapłan, niosący swą posługę na parafii w czasie Wielkiego Postu bądź na krótko przed nim, zasypywany jest przez swoich parafian lub też ludzi postronnych, przypadkowo zaglądających do cerkwi, dokuczliwymi pytaniami. Pytaniami o wszystko: jak pościć, co jeść, a czego nie jeść, kiedy można spożywać olej, a kiedy rybę, kiedy zaś nie wolno ani jednego, ani drugiego, ile razy dziennie jeść, o jakiej porze itp. itd.
23.08.2014

Dlaczego podczas święta Przemienienia Pańskiego święcimy owoce?

Przemienienie Pańskie świętuje się po zbiórce zboża (na północy, a na południu-wcześniej) po dojrzewaniu owoców. Ponadto kiedy wszystko osiąga dojrzałość. Szczególnie na południu. Jest to symbol dojrzałości, pełności przyszłego Królestwa chwały, ale po trudach naszego krzyżowego życia.
18.05.2007 Nina Matusiak

Post przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy

Post przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy jest postem dwutygodniowym. Rozpoczyna się 1/14 sierpnia, czyli w dniu Wspomnienia Świętego Drzewa Krzyża Pańskiego, a kończy się 14/27 sierpnia.
Choć nie jest to post długotrwały, swoją surowością podobny jest do Wielkiego Postu. W okresie jego trwania nie należy spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego.