Babka ziemniaczana

Białoruskie Smaki Podlasia
Babka ziemniaczana lub też babka kartoflana jest tradycyjną potrawą kuchni białoruskiej, co wiąże się też z tym, że ziemniak jest jednym z filarów tej kuchni. Prostota tej potrawy i łatwość przygotowania była bardzo istotna dla osób, które ją wykonywały – dziś babka ziemniaczana jako danie regionalne robi karierę na stołach nawet najbardziej wybrednych osób. Choć babka musi składać się przede wszystkim z ziemniaków i mięsa, to każda gospodyni ma na babkę swój sprawdzony przepis – w tym odcinku dowiemy się, jak babkę kartoflaną przygotowuje Pani Urszula Szwarc z Hajnówki, a o początkach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w tym mieście opowie o. Michał Niegierewicz – dyrektor Festiwalu i proboszcz Soboru pw. Św. Trójcy w Hajnówce.

Zaczynamy od starcia kartofli – można to zrobić ręcznie (niektórzy mówią, że babka ma wtedy inny, lepszy smak), lub tak jak bohaterka naszego filmu przy pomocy specjalnie przeznaczonej do tego maszyny. Starte ziemniaki zasypujemy z góry mąką – zagęści ona masę ziemniaczaną i sprawi, że ziemniaki nie ściemnieją. W międzyczasie podsmażamy mięso z cebulą: zaczynamy od najtłustszego, by wytopić tłuszcz, dodajemy cebulę oraz resztę mięsa.

Do masy ziemniaczanej wbijamy 2 jajka i doprawiamy solą i pieprzem. Dorzucamy mięso przesmażone z cebulą i całość mieszamy. Tak przygotowaną masę przekładamy do blachy. Na wierzch układamy cienkie plasterki słoniny, które w czasie pieczenia się zezłocą – będzie to znak, że nasza babka jest gotowa. Pieczemy ją w piekarniku 1-1,5h w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Podajemy z ogórkiem małosolnym, śmietaną, a nawet zsiadłym mlekiem – wedle uznania.


Zadanie zrealizowane dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Projekt wspiera miasto Hajnówka oraz sieć sklepów Arhelan.