Pączki

Białoruskie Smaki Podlasia
Ciasto drożdżowe ma wiele zastosowań – można z niego przyrządzić pieróg, Paschę, bułeczki, a nawet chleb. W tym odcinku zobaczymy jak z ciasta drożdżowego wykonuje się pyszne pączki z nadzieniem – takie, jak robiły nasze babcie i prababcię i za którymi przepadały zwłaszcza dzieci. Sztukę robienia pączków zaprezentuje Pani Walentyna Kolenda z Bielska Podlaskiego. W mieście tym odwiedziliśmy również o. Leoncjusza Tofiluka, założyciela Policealnego Studium Ikonograficznego, który opowiedział nam o tej wyjątkowej szkole.

By nasze pączki były puszyste, zaczynamy od przesiania mąki przez drobne sito, a także szczypty soli. Do mąki wbijamy 6 żółtek, a 2 białka ubijamy na pianę. Do tej masy dodajemy przygotowany wcześniej rozczyn drożdżowy, a także szklankę ciepłego mleka oraz 3 łyżki cukru. W międzyczasie rozpuszczamy masło, aby można je było dolać do miski z ciastem. Potrzebna nam będzie również wódka, która sprawi, że pączki nie będą tak nasiąkać tłuszczem. W trakcie zagniatania ciasto podsypujemy mąką i dodajemy pianę z ubitych białek. Kiedy wszystko dokładnie wymieszamy, odstawiamy ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.

Po tym czasie wykładamy je na deskę oprószoną mąką i wycinamy okrągłe kształty używając do tego szklanki. Na każdym kawałku ciasto kładziemy łyżkę dżemu/marmolady i zwijamy w ten sposób, by owocowa masa znalazła się w środku. Tak powstałe pączki pozostawiamy na desce ponownie do wyrośnięcia– będą one lepsze, niż gdyby rosły od razu na gorącym tłuszczu. Dopiero po tym czasie wrzucamy je do rozgrzanego oleju, i smażymy do momentu, aż się zarumienią. Po wyjęciu posypujemy cukrem pudrem.

Zadanie zrealizowane dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Projekt wspiera miasto Bielsk Podlaski oraz sieć sklepów Arhelan.