Weki z mięsem

Białoruskie Smaki Podlasia
Prezentowaliśmy już Państwu przepisy na przetwory – takie jaki buraczki czy ogórki, jednak tym razem pokażemy, w jaki sposób doskonale zakonserwować mięso. Dzisiejsze danie to weki z mięsem, które według nas najlepiej smakują w miesiącach zimowych, kiedy każdy odczuwa potrzebę, by pochłonąć odrobinę zdrowego tłuszczyku. Przepis na weki z mięsem zaprezentują nam Panie należące do Stowarzyszenia Storczyk działającego na terenie gm. Narewka, które zrzesza aktywne kobiety znające tradycyjną kuchnię podlaską od podszewki. Ponadto, w odcinku tym wystąpią poeci – również z terenu gm. Narewka – którzy tworzą w języku białoruskim i to nie do szuflady, ponieważ wydają tomiki wierszy i organizują spotkania z poezją. W materiale wyrecytują kilka ze swoich utworów. Zapraszamy!

Surowe mięso wieprzowe kroimy na mniejsze kawałki w ten sposób, by weszły one do słoików. Ważne, by mięso to było odrobinę tłustsze, dlatego dodajemy m.in. boczek. Pokrojone mięso solimy i dodajemy pozostałe przyprawy, a więc: gorczycę, pieprz naturalny, kolendrę i czosnek.

Tak przygotowane mięso dokładnie mieszamy i wkładamy – dosyć ciasno – do litrowych słoików. Na każdym słoiku kładziemy gumkę oraz szklaną pokrywkę i naciągamy sprężynkę. Tak przygotowany słoik odstawiamy w ciepłe miejsce, aby chwilę się ogrzał – dzięki temu szkło nie popęka, kiedy włożymy je rozgrzanego pieca, w którym nasze słoiki powinny stać ok. godziny. Weki z mięsem można również przygotowywać w piekarniku, lub też – po uprzednim lekkim pieczeniu mięsa – słoiki zapasteryzować. Warto spróbować każdego z tych sposób i wybrać najlepszy dla siebie.

Zadanie zrealizowane dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Projekt wspiera gmina Narewka.