Pierogi ruskie i z grzybami

Białoruskie Smaki Podlasia
Odcinek ten jest wyjątkowy, w całości jest on poświęcony zespołowi „Czeremszyna” - zespołowi, jakiego na Podlasiu nie trzeba nikomu przedstawić. W ten sposób chcieliśmy również podziękować członkom zespołu, gdyż dzięki ich uprzejmości, w naszych filmach bardzo często słyszycie muzykę „Czeremszyny” – można powiedzieć, że dzieje się tak niemal od samego początku kuchnia.cerkiew.pl. Odcinek ten udało się nam zrealizować dzięki przemiłej Barbarze Kuzub-Samosiuk – założycielce „Czeremszyny”, osobie gościnnej i zakochanej w muzyce ludowej, która wraz z przyjaciółmi z zespołu przygotowuje pierogi „ruskie” oraz z farszem grzybowym. Nieskromnie musimy przyznać, że były to jedne z najlepszych pierogów jakie jedliśmy, a i sama atmosfera w trakcie realizacji była niezwykle domowa. Skąd wzięły się utwory śpiewane przez zespół? Które koncerty utkwiły najbardziej w pamięci? Jaka jest historia powstania „Czeremszyny”? Tego wszystkiego dowiecie się z odcinka.

Do przesianej przez sitko mąki wlewamy olej oraz gorącą wodę, dodajemy też szczyptę soli. Z tych składników wyrabiamy ciasto – robimy to dość długo, do momentu aż będzie ono miękkie, elastyczne i całkiem jednolite. Aby tak się stało, ciasto trzeba wyrabiać min. 10 minut podsypując od czasu do czasu mąką. By ciasto nie wysychało, odkrawamy od niego kawałek, zaś resztę przykrywamy ściereczką. Oderwany kawałek ciasta rozwałkowujemy jak najcieniej – jest ono bardzo elastyczne, więc nie będzie problemów z późniejszym zawijaniem. Z ciasta, przy pomocy szklanki lub kubka, wycinamy okrągłe kawałki ciasta. Na każdy z nich nakładamy farsz i zalepiamy, by środek nie wypływał w czasie gotowania. Tak przygotowane pierogi wrzucamy do posolonej, gorącej wody – od momentu kiedy wpłyną, należy odczekać jeszcze ok. 2 minuty. Pierogi okraszamy podsmażoną na oleju cebulką. Pachną i wyglądają nieziemsko, szczerze polecamy!

Kapustę kiszoną odgotowujemy, aby zmiękła. Następnie odciskamy z niej wodę i drobno kroimy. Grzyby – w tym przypadku borowiki i inne – mieliśmy w postaci suszonej, dlatego wcześniej zalaliśmy je gorącą wodą i w ten sposób oczyściliśmy z piasku. W następnej kolejności wrzucamy je do garnka z wodą i gotujemy do momentu, aż staną się miękkie – do posolonej wody wrzucamy liść laurowy, ziele angielskie i wlewamy odrobinę oleju. Dopiero potem przekręcamy grzyby przez maszynkę do mielenia. Do zmielonych grzybów dodajemy pokrojoną drobno cebulkę. Kroimy jej więcej, ponieważ później dodatkowo okrasimy nią nasze pierogi. Całość mieszamy to z posiekaną kapustą.

Zaczynamy od ugotowania ziemniaków, które powinny ostygnąć. Tłuczemy je i dodajemy do nich pokruszony drobno biały ser – najlepiej, by był on tłusty. Do tak przygotowanej mieszanki wrzucamy uprzednio podsmażoną na oleju cebulę. Doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy składniki do uzyskania jednolitej masy, bez gródek.

Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Projekt wspierany przez gminę Czeremcha oraz sieć sklepów Arhelan.