Pascha

Białoruskie Smaki Podlasia
Na Welikden’ – a więc na Wielkanoc, na każdym prawosławnym stole obowiązkowo gości Pascha, którą na Podlasiu często nazywa się „Paską” a nawet zdrobniale „Pasoczką”. Choć w Polsce dużo częściej można spotkać Paschę serową, to na wschodzie wciąż wypieka się Paschę drożdżową, równie bogatą. W Wielką Sobotę święci się ją wraz z innymi pokarmami w cerkwi, choć w wielu miejscowościach zachował się jeszcze zwyczaj wystawiania pokarmów do poświecenia w wyznaczonym miejscu we wsi. O tym wszystkim opowie nam Barbara Góralczuk z miejscowości Mokre w gm. Bielsk Podlaski, a więcej o zwyczajach wielkanocnych – zwłaszcza o pisaniu pisanek – dowiemy się ze wsi Augustowo, gdzie do dziś zachowała się tradycja wspólnego malowania jajek w wiejskiej świetlicy.

Zaczynamy od zrobienia rozczynu: drożdże kruszymy, dodajemy do nich odrobinę cukru i zalewamy ciepłą wodą – tak, by zakrywała ona to co jest w misce. Całość mieszamy do momentu, aż drożdże zaczną się rozpuszczać i zmienią konsystencję. Do tej masy dodajemy łyżkę mąki. Mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, by drożdże „podeszły”.

4 żółtka i jedno całe jajko ucieramy z cukrem. W międzyczasie rozpuszczamy masło i jeszcze ciepłe dodajemy do masy jajecznej wraz cukrem waniliowym. Do tego dodajemy mąkę i drożdże, które do tej pory powinny już zwiększyć swoją objętość. Całość mieszamy i dolewamy przegotowane mleko. Ciasto musi mieć jednolitą konsystencję, więc cały czas podsypujemy je mąką. Będzie ono gotowe, kiedy zacznie „odstawać” od rąk, wtedy odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 30-40 min. Po tym czasie wykładamy ciasto na blachę posmarowaną tłuszczem – w tym przypadku smalcem. Z kawałków ciasta jakie nam pozostały, można zrobić przy - pomocy noża czy kieliszka - dekoracje: np. warkocz, kwiaty czy listki ozdobione rodzynkami. Tak przygotowane ciasto odstawiamy na 20-30 min w ciepłe miejsce. Tuż przed wstawieniem go do pieca, smarujemy je roztrzepanym jajkiem by w czasie pieczenia nabrało złotego koloru. Ciasto można posypać z wierzchu odrobiną cukru i wstawić do pieca. Smacznego!


Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Projekt wspierany przez gminę Bielsk Podlaski.

kategoria potrawy: mączne

rodzaj potrawy: wypieki

czas przyrządzania: 1,5-2 h

autor: Barbara Góralczuk

składniki:

Rozczyn:
- opakowanie drożdży
- cukier
- ciepła woda
- łyżka mąki

- 5 jajek (4 żółtka + 1 jajko)
- masło
- 1 szklanka cukru
- 2 kg mąki
- 0,5 l mleka
- cukier waniliowy i rodzynki (opcjonalnie)
- tłuszcz do smarowania blachy
- jajko do posmarowania ciasta
drukuj

podobne przepisy