Pyszki

Białoruskie Smaki Podlasia
W kolejnym odcinku „Białoruskich smaków Podlasia” przepis na „Pyszki” – rodzaj drożdżowo-ziemniaczanych klusek autorstwa Pani Barbary Andrejuk. Pasję do gotowania dzieli ona z pasją do muzyki, bowiem należy do zespołu „Wasiloczki”. Pani Barbara wyjawi nam, w jaki sposób można dostać się do zespołu, dlatego gorąco zachęcamy do obejrzenia odcinka.

Prócz Pani Barbary w filmie wystąpią również Pan Doroteusz Fionik oraz Tomasz Sulima, którzy opowiedzą o tradycjach i obrzędach „na Jurja”, a więc związanych z obchodami święta ku czci św. Jerzego. Dlaczego święto to było tak ważne dla rolników? Z czym obchodziło się żyto i co wypiekało z okazji tego święta? Oglądajcie już teraz!

Pyszki są daniem prostym i szybkim w przygotowaniu, zwłaszcza jeśli mamy pod ręką gotowane ziemniaki. Jeśli tak – mielimy je lub przeciskamy przez praskę, jeśli nie – zaczynamy od ich obrania i ugotowania. Ziemniaki, mąkę, kwaśne mleko, śmietanę, masło i drożdże mieszamy. Z tych składników wyrabiamy ciasto, które powinno mieć zwartą konsystencję. Powstałe ciasto rozwałkowujemy tak, by miało grubość ok. 0,5 cm. Na koniec, przy pomocy noża lub radełka, wykrajamy romby.

Fragmenty ciasta pozostawiamy przez pewien czas na desce, ponieważ dzięki dodaniu drożdży ciasto jeszcze urośnie. W następnej kolejności wrzucamy pyszki na rozgrzany tłuszcz i smażymy do uzyskania złotego koloru. Pani Barbara dodaje, że pyszki można podawać z różnymi sosami, mięsem, a także „na słodko”, np. z cukrem pudrem. My chętnie spróbowalibyśmy wersji z sosem kurkowym. Może przyrządzicie ją u siebie w domu?

Zadanie zrealizowane dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.