Kartoflaniki

Białoruskie Smaki Podlasia
W tym tygodniu w „Białoruskich smakach Podlasia” przepis na kartoflaniki – rodzaj pasztecików grzybowych idealnych na okres postu. Przepis na kartoflaniki mamy szansę poznać dzięki zespołowi Zgodne Maki oraz należącej do zespołu Pani Eugenii Szumskiej ze wsi Rajs w gm. Bielsk Podlaski Zespół w tym roku obchodzi 36-lecie powstania - na filmie mamy szansę usłyszeć utwory przez niego wykonywane, w tym jeden przejmujący, opowiadający o smutnej historii Rajska.

Odcinek ten nie będzie tak radosny jak zazwyczaj, bowiem przypominamy w nim tragedię, jaka wydarzyła się w Rajsku w okresie wojny. Wieś została spacyfikowana przez Niemców, cerkiew spłonęła, bruk został wyrwany, Rajsk miał przestać istnieć. W okrutny sposób zamordowano 149 mieszkańców wsi – w tym 16-letnich chłopców i dziewczynki. W odcinku Pani Eugenia Szumska opowie o tej tragedii. Zobaczymy także izbę pamięci poświęconą poległym, która jest hołdem oddawanym przez ocalałych dla pomordowanych oraz przestrogą, by podobna historia nigdy już nie miała miejsca.

Ziemniaki gotujemy i tłuczemy lub przekręcamy przez maszynkę, aby były miękkie, „puchkie”. Dodajemy do nich mąkę – tyle, aby móc zagnieść ciasto i rozwałkować.

Do przygotowania farszy będą nam potrzebne grzyby: mogą to być grzyby suszone – własnoręcznie zebrane, a nawet pieczarki. Grzyby kroimy drobno i podsmażamy, w dalszej kolejności oddzielnie podsmażamy cebulkę. Całość mieszamy i doprawiamy.

Na rozwałkowane ciasto wykładamy farsz i zwijamy w rulon – do złudzenia przypomina to makowiec. Taki „zawijaniec” kroimy w poprzek. W ten sposób otrzymamy grzybowe paszteciki. Smażymy je na rozgrzanym oleju, aż staną się rumiane. Pani Eugenia zapewnia, że mąż nakarmiony takim przysmakiem nie będzie narzekał, zaś jej wnuki zajadają się kartoflanikami na wigilię.

Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Projekt wspierany przez gminę Bielsk Podlaski oraz sieć sklepów Arhelan.